Działka budowlana z racji na cenę może stać się sporym problemem

Zdaniem jednego z bardziej popularnych powiedzeń, każdy mężczyzna musi w swoim życiu zbudować dom. Oczywiście sprawa w dzisiejszych czasach nie jest za prosta. Dzieje się tak nie tylko za sprawą masy potrzebnych dokumentów i pozwoleń, ale głównie kosztów. Jednym z większych jest z pewnością już sama działka budowlana.

Oferta działek pod budowę domu jest niezwykle szeroka. Dzięki temu kupujący może dobrać nie tylko wielkość gruntu, ale także i jego położenie idealnie do swoich potrzeb. Ludzie bardziej przywiązani do mieszkania w mieści mogą zatem spokojnie wybrać tysiąc metrów działki usytuowanej w jego obrębie. Oczywiście nie będzie to centrum. Spokojnie jednak spodziewać się można jakiś bliskich centrum osiedli.

Nie ma także problemu z osobami bardziej wymagającymi. Jeżeli ktoś zawsze pragnął mieć dom koło lasu, czy nad jeziorem, również nie będzie większego problemu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę działka leśna lub działka nad jeziorem, a z pewnością coś się znajdzie.

Najczęściej wybieraną wielkością działki budowlanej jest około tysiąca metrów kwadratowych. Rozmiar taki daje pewność, że spokojnie możemy postawić dom oraz zostanie jeszcze sporo miejsca na namiastkę ogrodu. Oczywiście wielkość taka nie jest zobowiązująca. Trafiają się zatem działki budowlane o wiele większe i mniejsze.

Jednym z większych problemów w przypadku zakupu działki jest jej cena. Jeszcze jakieś dziesięć lat temu na własne tysiąc metrów gruntu wystarczyło przygotować kilka tysięcy złotych. W skali budowy domu koszt ten był jednym z najmniejszych. Sytuacja zaczęła się drastycznie zmieniać zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Już po kilku latach okazało się, że cena każdego metra kwadratowego działki budowlanej skoczyła do góry nawet dziesięciokrotnie. Teraz zatem na zakup kawałka gruntu pod budowę często szykować trzeba nawet sto lub grubo ponad sto tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście w dużej mierze od lokalizacji. Wartość taka jest z pewnością dla wielu ludzi zaporowa i stanowczo może schłodzić zapędy posiadania własnego domu.

Copyright